Завідувачка літературного меморіального музею-садиби ім. А.С. Малишка

Подвисоцька Ірина Вікторівна

м. Обухів, Київська область вул. Малишка,38

 (066)5396132

– завідувачка музею-садиби  імені А.С. Малишка

Подвисоцька Ірина Вікторівна

тел. для довідок та попереднього запису екскурсій (098)6349358 – науковий співробітник, екскурсовод

Артюшенко Олена Василівна

artushenkoov@ukr.net

екскурсійно-виставкова діяльність

СВОЮ ДОЛЮ ВІН ВІРШАМИ ВИШИВ

За невтомний свій вік,
Наче мамин рушник,
Свою долю він віршами вишив.
Він поніс у світи
Світ талант золотий,
А в Обухові серце залишив.

«Так, я тут жив, отут я походив…». Ці слова викарбувано на меморіальній дошці музею-садиби видатного поета сучасності Андрій Малишка на його батьківщині в Обухові. Саме Малишко прославив не тільки це містечко, а й усю Україну своєю «Піснею про рушник», що стала пісенним символом усіх українців в усіх світах сущих. На цій садибі він народився, звідси його провела у велике життя дорога під яворами.

Вам тут розкажуть про дитинство і ранню юність поета, його родину, життя і творчість поза отчою домівкою, але у нерозривному зв`язку з нею. Ця хата пам`ятає голоси як самого Малишка, так і його побратимів Максима Рильського, Остапа Вишні, Платона Майбороди. Гостей музею, крім цього, ознайомлять з етнографією південної Київщини, покажуть, як жили, яку віру і світогляд сповідували наші прадіди. Експонати музею – хатнє убранство, серед якого – обухівський шитий рушник, унікальне явище в народному мистецтві.

Якщо екскурсанти з дороги забажають напитись криничної води, то за нею не доведеться далеко йти: тут під крислатою яблунею відро зі смачною холодною водою завжди чекає вас на цямрині колодязя, який пам’ятає Андрія Малишка.

Як не наполягав батько Самійло Микитович на тому, щоб і Андрій разом з іншими синами опановував шевське ремесло, запальний вдачею Андрій, відчувши притягувальний смак слова, віддав перевагу йому – рішуче і на все життя.

Пам`ятник поету роботи скульптора Михайла Лисенка й архітектора Анатолія Ігнащенка постав на батьківщині поета біля школи, яка називається його іменем, восени 1994 року, хоч до цього більше двадцяти років пролежав у столичних майстернях і обухівських заводских цехах. На ньому Малишко такий, яким він випурхнув з батьківської домівки. Позаду юної постаті – два жіночі образи-музи, що стали натхненницями і берегинями його життя і творчості. Одна з них – рідна мати Ївга Остапівна, синівська любов до якої надихнула поета на створення пісенних шедеврів.

Адам Овсієнко, обухівський поет

Значна частина нашої діяльності пов`язана із вшануванням пам`яті видатного поета-земляка Андрія Самійловича Малишка.

У наш складний техногенний час надзвичайно важливим є момент виховання наступних поколінь, навертання їх до тих одвічних цінностей, на яких споконвіку трималась наша українська ментальність. І якраз для цього якнайкраще підходить поезія Андрія Малишка. Цей факт є беззаперечним, варто лише згадати його всесвітньо відому “Пісню про рушник” з музикою Платона Майбороди.

Щороку наша громада 14 листопада відзначає чергову річницю від Дня народження видатного земляка. Традиційно, в цей день покладаються квіти до пам`ятника Андрію Малишку, відбувається тематичний культурно-мистецький захід, учасниками якого є кращі місцеві аматорські колективи та відомі професійні українські артисти, вручається Літературно-мистецька премія Обухівської міської ради імені А. Малишка переможцям, які брали участь у конкурсному відборі на премію. З ім’ям видатного поета пов`язані також Всеукраїнські та обласні культурно-мистецькі заходи, які започатковані на території міста більше 10 років тому: Всеукраїнський фестиваль пісень про маму “Рідна мати моя”, Київський обласний фестиваль-конкурс авторської поезії та пісні “Малишкові стежки”, Київський обласний літературний фестиваль-конкурс для осіб з інвалідністю “Поетичний рушник”, який у 2020 році за сприяння Обухівського міського голови Олександра Левченка набув статусу “Всеукраїнського”. П’ять років поспіль проводиться у нашому місті міський фестиваль з виставкою вишиваних рукотворних виробів “Обухівський “шитий” рушник”, девізом якого є безсмертні рядки видатного поета “Я візьму той рушник, постелю, наче долю”…

Меморіальний музей-садиба Андрія Малишка є візитівкою славного міста Обухова. Розташований він в центральній частині міста по вулиці Малишка,38. 25 жовтня 1988 року виконавчим комітетом Обухівської міської ради було прийнято рішення про створення музею-садиби. За ініціативи та спільних зусиль вдови поета Любові Василівни Забашти і його племінниці по старшому брату Сергію Ольги Сергіївни Малишко за сприяння голови виконавчого комітету Обухівської міської ради Людмили Миколаївни Журавель 16 лютого 1991 року відбулося відкриття його з нагоди 21-ї річниці від дня смерті поета-земляка — на садибі родини Малишків (з цього часу він стає філіалом Київського обласного археологічного музею). Першу експозицію оформляли працівники Переяслав-Хмельницького державного заповідника на чолі з директором Михайлом Івановичем Сікорським. Однією з перших наукових співробітників музею була племінниця поета Малишко О. С., після її смерті у 1995 році — Марія Микитівна Шкуратяна, з 1999 року — Олена Василівна Артюшенко.

У 2018 році за ініціативи Обухівського міського голови Олександра Миколайовича Левченка музей-садибу рішенням Обухівської міської ради (рішення Обухівської міської ради № 942-41-УІІ від 27 листопада 2018 року “Про створення літературного меморіального музею-садиби Андрія Малишка Відділу культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради”) було прийнято до комунальної власності Обухівської міської ради та в оперативне управління відділу культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради.

У 2020 році відбувся капітальний ремонт приміщення старої стилізованої хати, у якій в дитинстві жив поет. З цим арт-об`єктом пов`язані наші подальші плани з розвитку туристичних маршрутів, основною відправною точкою яких буде літературний музей-садиба видатного земляка. Реалізація даного проекту буде мати важливе значення для виховання підростаючого покоління, прищеплення пам’яті про історичні події та постаті рідного краю.