Стаття Живопис. Станкова картина. Життя прекрасне.

Стаття Живопис. Станкова картина. Життя прекрасне.

У приміщенні Обухівського краєзнавчого музею ім. Юрія Домотенка з липня 2021 року й протягом серпня 2021 року проходить виставка картин живопису «Життя прекрасне» народних майстринь Лілії Плис та Ольги Кадікової. Роботи представлені різними жанрами: портрет, міський пейзаж, натюрморт, анімалізм.
Виставка організована з метою культурно-просвітницької роботи, підвищення інтересу до мистецтва живопису та з метою популяризації творчості обухівських художниць.

Живопис – це вид мистецтва, який здатний відтворити видиму реальність, духовний світ людини за допомогою крапки, лінії, кольору, тіні на двовимірній поверхні (полотно, картон, папір). Сама назва «живопис» або «малярство» говорить про те, що художник “пише життя” в усьому його багатстві, різноманітті і барвистому блиску. Багато що підвладне мистецтву живопису – зображення природи, людей, тварин, плодів, квітів, навіть повітря і сяючого світла. Пензель митця здатен втілити великі ідеї і миттєві враження, яскраві характери і складні взаємини між людьми, найтонші відтінки почуттів і настроїв. Своєю майстерністю, талантом художник нібито занурює глядача в неповторну створену атмосферу життя на полотні. Гарне висловлювання видатного англійського поета, драматурга кін. ХІХ століття Оскара Уайльда: “Благо, яке дає нам мистецтво, не в тому, чому ми навчимося, а в тому, якими ми завдяки йому стаємо…”, говорить нам про те, як мистецтво нас трансформує, збагачує, підносить, робить кращими.

Залежно від призначення творів мистецтва живопис поділяють: на станковий-картини, монументальний-фрески, театрально-декоративний, мініатюра, декоративно-прикладний. Кожен з різновидів живопису має свої особливості у відтворенні змісту та форми, специфіку техніки і технології застосування живописних матеріалів.

Найбільш самостійний вид живопису – це станковий, тобто написання картин.

Перші картини з’явилися дуже давно, вони були нерозривно пов’язані з архітектурою. Картини писалися, як ікони, темперою на дошках. Згодом вони стали виділятися із ансамблю собору або палацу. Винахід такої техніки як “олійний” живопис (сполучною речовиною для фарб слугувала лляна олія) дозволив митцям передавати всю красу, використовуючи барвисте розмаїття навколишнього світу. Починаючи з XV століття і до наших днів, станковий живопис став самостійним видом і поступово зайняв позиції лідера у мистецтві.

В процесі історичного розвитку станкового живопису утворилося кілька основних технік. Вони виникли і розвивалися в результаті удосконалення художньої практики, самовираження і найбільш повного відтворення різних сторін дійсності.

Прекрасний приклад цього – це картини Ольги Кадікової і Лілії Плис, які працюють з такими в техніками, як олійний, акварельний, пастельний живопис.

До речі, картина олією – це дуже давня техніка зображення, але її розквіт почався з XV століття і пов’язаний він з ім’ям художника Яна ван Ейка, який працював в цьому напрямку і популяризував цю техніку.

В своєму творчому пошуці, керуючись порадами майстрині Лінської Наталії Вікторівни та надихаючись творчою працею в студії «Мальви» (м. Обухів), Ольга Кадікова пише картини у техніці олійного та акварельного живопису.

Її відмінна робота “Народження” (олія) отримала визнання на IV Всеукраїнському конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Моя мистецька Україна» (здобула 1 ступень в номінації живопис) в м. Луцьк, 2021р., була представлена під час проведення Канадсько-українського фестивалю творчості «TORONTO 2021» м. Київ, 2021р. Зображення картини приваблює своєю філософською ідеєю про народження світу та випромінює потужний енергетичний посил. Своїм яскравим позитивним виконанням і різнобарвною кольоровою палітрою привертають увагу картини «Апельсин» і «Інжир». Варті уваги і роботи аквареллю з циклу “Птахи”. Вони емоційні, повітряні, ніжні та викликають почуття замилування.

Акварель – це використання фарб, що розводяться за допомогою води (в перекладі “aqua” – вода) на папері. Така техніка дає глядачеві можливість побачити композицію ніжно, зображення стає більш прозорим, витонченим. Зазначимо, що це одна зі складних технік живопису, яка зародилася ще у ІІ столітті до н.е.

Акварельний живопис вимагає майстерності бачення тону і кольору, знання законів змішування кольорів.

Привертають увагу відвідувачів виставки роботи Лілії Плис, що виконані саме у техніці акварелі. Цикл анімації “Водний світ” із зображенням черепах в океані за допомогою саме акварелі дає нам можливість відчути легкість і прозорість води, гармонійним поєднанням кольорів авторка прекрасно передала на полотні чудовий підводний світ. Художниця використовує прийом «заливки», плавні різноманітні переходи кольорів. Цей прийом дозволяє ефектно зобразити небо, воду, основний фон.

Також цікаві портрети від Лілії Плис та серія картин міського пейзажу (ведути), що виконані в техніці «суха» пастель.

Пастель – це малювання крейдою і олівцями. Спосіб відомий з ХV століття, одним з тих, хто доторкнувся до цієї техніки, став геніальний художник і вчений Леонардо да Вінчі.

Розрізняють три різновиди пастелі: воскова, олійна і суха. Вона наноситься на жорсткуватий папір, його відтінок має велике значення: проступаючи крізь штрихи пастелі, фоновий колір викликає певний настрій, ослаблюючи чи посилюючи гармонійні ефекти малюнка. Тонкість і вишуканість цієї техніки надає картинам жвавість та казковість. Часто-густо при цій техніці використовується прийом «розтушовування», що надає ефект м’яких переходів та ніжного кольору. Представлені роботи надають нам відчуття загадковості, картини пробуджують уяву, відволікають від метушні.

Можна охарактеризувати цей цикл робіт як філософський пошук (картина “Народження”), де ми бачимо манеру виконання: характерність, енергійність посилу, легкість передачі кольорів та тонів.

Представлена експозиція викликає відчуття гарного настрою, тому що роботи – позитивні, сонячні, яскраві й викликають почуття естетичного задоволення.

Побажаємо Ользі Кадіковій і Лілії Плис творчих успіхів і наснаги.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку!

Адреса музею: м. Обухів, вул. Київська, 14, (3 поверх).

Федоряченко Н.В.

Залишити відповідь